4 Rocznica śmierci ks. Bohdana Papiernika

27
Kwi
czwarta_rocznica_smierci_ks_bohdana_papiernika

Msze św. w intencji ks. Bohdana Papiernika w 4. rocznicę śmierci:

– niedziela 28 kwietnia 2013 r. – o godz. 10.30
– poniedziałek 29 kwietnia 2013 r. – o godz. 18.00

Ks. kanonik Bohdan Papiernik (1931–2009)

Ks. Papiernik_portretKs. Bohdan Papiernik urodził się 1 grudnia 1931 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Święcenia diakonatu przyjął 6 maja 1962 r., a kapłańskie – 24 czerwca tego samego roku w Piotrkowie Trybunalskim (szafarzem sakramentu był biskup Jan Kulik). Jego pierwszą placówką była parafia w Sulejowie. Później był wikariuszem w Bedoniu i w łódzkich parafiach św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Antoniego i Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini. 13 czerwca 1987 r. został mianowany proboszczem nowo utworzonej parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi, w której wybudował dom parafialny i piękny kościół. Był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Łódzkiej.

W latach 1946–1949 i 1957–1960 należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Wspomagał zgierskich i łódzkich harcerzy w odnajdywaniu i renowacji zaniedbanych cmentarzy wojskowych legionistów na Wołyniu. Na swojej stronie internetowej zgierscy harcerze piszą, że był ich przyjacielem i entuzjastą.

W 1967 r. rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z zakresu liturgiki. Tam poznał ks. Franciszka Blachnickiego (który znacząco wpłynął na jego duchowość kapłańską) i zaangażował się w Ruch Światło-Życie. Od roku 1969 prowadził wakacyjne Oazy rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży.

Był sygnatariuszem apelu Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela z 25 marca 1977 r. i aktywnym członkiem ROPCiO w wymiarze łódzkim i ogólnopolskim. W latach 1977–1980 uczestniczył w pracach łódzkiego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego ROPCiO oraz łódzkiego Klubu Swobodnej Dyskusji. Publikował w niezależnym piśmie „Opinia” oraz w oficjalnych periodykach: „Tygodniku Powszechnym”, „Collectanea Theologica”, „Niedzieli”. Od maja 1977 r. był członkiem Rady Konsultacyjnej, redakcji „Opinii” oraz kolporterem wydawnictw niezależnych. W swoim mieszkaniu przechowywał paczki z tajną prasą. W 1978 r. został wybrany do 5-osobowej Rady Finansowej ROPCiO oraz do Rady Sygnatariuszy. 8 maja 1980 r. miała miejsce rewizja w jego mieszkaniu. W swoich kazaniach podejmował temat odpowiedzialności strony sowieckiej za zbrodnię katyńską oraz zniewolenia narodu i Kościoła w Polsce. 8 stycznia 1983 r. został zatrzymany przez MO w Sądzie Rejonowym w Łodzi za udział (jako widz) w procesie o. Stefana Dzierżka SJ (skazanego za przygotowanie żłóbka bożonarodzeniowego „zawierającego informacje godzące w interes PRL”) i po kilku godzinach zwolniony. W latach 1978–1985 był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL (Wydział IV Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Łodzi) w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania o krypt. Pergamin. Za swoją działalność w ROPCiO został odznaczony w 2007 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Papiernik zainicjował też – jako wotum dziękczynne za wizytę Jana Pawła II w Łodzi – Ogólnopolski i Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej, którym kierował aż do śmierci. Osoby pomagające mu przy organizacji festiwalu podkreślają, że ks. Bohdan wkładał w każde festiwalowe spotkanie ogrom pracy, cierpliwości, pietyzmu. Sam przyjmował zgłoszenia, zajmował się noclegami dla zespołów, bez problemu radził sobie z nowoczesną technologią, układał folder festiwalu, umieszczał informacje na stronie internetowej, odbierał maile, przygotowywał dokumenty, spotykał się z zespołami, wszystkiego dopilnowywał osobiście. A w ciągu roku, przygotowując wolontariuszy do pracy przy festiwalu, modlił się i śpiewał z młodzieżą przed rozpoczęciem każdego zadania. Ten festiwal był jego radością. Kochał pracę z dziećmi, nazywał je swoimi „wróbelkami”, a dla zespołów z Ukrainy i Białorusi zawsze znalazł miejsca noclegowe na terenie parafialnej plebanii. Było też zwyczajem, że podczas festiwalu, który odbywał się po sąsiedzku w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini, a także po jego zakończeniu zespoły te występowały w parafii Najświętszej Eucharystii.

To był ksiądz czynów i działania. Był wszędzie, gdzie był potrzebny, zawsze miał przy sobie brewiarz i różaniec. Miał więcej energii niż niejeden młody. Noce często spędzał na modlitwie w kościele, wybudowanym pod jego czujnym okiem teologa-liturgisty. A i w dzień, kiedy nie było wiadomo, gdzie go szukać, zawsze można było go odnaleźć modlącego się przed Najświętszym Sakramentem.

Choć wszystkiego dopilnowywał osobiście, zawsze znajdował czas dla każdego. Kiedy w parafii wydawano zupę bezdomnym, pierwszy talerz zjadał wspólnie z nimi. Wystarczyło wspomnieć mu o jakimkolwiek problemie duchowym, a tak długo prowadził spotkanie i przytaczał argumenty, aż pomógł w rozwianiu wątpliwości. Często sypiał godzinę lub dwie na dobę, ale dla Pana Boga i swojej Owczarni nie żałował obecności.

Zmarł 29 kwietnia 2009 r., opatrzony sakramentami św., w zgierskim szpitalu, w wieku 77 lat, w 47 roku kapłaństwa. Przyczyną śmierci były obrażenia odniesione w wypadku samochodowym między Strykowem a Zgierzem. Wracał z warsztatów folklorystycznych w Nagawkach, pilotując na koncert do Łodzi scholę dzieci ukraińskich uczestniczących we właśnie zakończonym XXII Ogólnopolskim i XIV Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej.

Ks. proboszcza Bohdana pożegnaliśmy 5 maja 2009 r. w parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi na uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Władysława Ziółka oraz 6 maja w jego rodzinnej parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie został pochowany.

 

(na podstawie tekstu zamieszczonego w wydaniu specjalnym „Biuletynu”

z okazji Jubileuszu XXV-lecia powstania parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi)

Msza pogrzebowa_1 Msza pogrzebowa_2

Dla osób które chcą przekazać ofiarę pieniężną na parafię można to zrobić za pośrednictwem przelewu.
Konto parafialne Parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi: PKO BP SA  nr rachunku; 27 1020 3408 0000 4002 0157 3138