“Cristiada” film który pobudza do duchowej walki – Polecamy!

12
Kwi
cristiada
Film, który pobudza do duchowej walki

“Cristiada” nie podoba się środowiskom, które walczą z Kościołem i z Panem Bogiem. Jest wiele państw, gdzie wydaje się, że mamy demokrację, a w gruncie rzeczy, rządzą wyłącznie lewicowcy. Zresztą czy nie tak jest choćby w Polsce? – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Tomasz Jegierski, przedstawiciel dystrybutora filmu “Cristiada”. Film „Ku większej chwale: prawdziwa historia Cristiady”, który w Polsce będzie dystrybuowany pod tytułem “Cristiada”, nie jest z otwartymi rękoma przyjmowany przez wiele środowisk, choć jest to film ze wspaniałą obsadą, bardzo dobrze zrobiony. Dlaczego?

Film „Cristiada” to pierwsza fabularna historia o powstaniu katolików w Meksyku w latach 1926-1929 i najdroższa produkcja w historii meksykańskiego kina. Film został przygotowany z hollywoodzkim rozmachem. W rolach głównych występują m.in. znany ze swojego antykomunizmu oraz przywiązania do chrześcijaństwa hollywoodzki aktor i reżyser Andy Garcia, a także Eva Longoria i Peter O’Toole. Za realizacją filmu stoi meksykański producent Pablo Jose Barroso, który wcześniej zrealizował głośny film „Guadalupe”.

Mimo imponującego rozmachu filmu i wielkich nazwisk w obsadzie, film ma trudności, aby przebić się do szerokiego widza. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, nie podoba się środowiskom, które w obecnym czasie walczą z Kościołem, z Panem Bogiem. Jeśli spojrzymy na mapę świata, to zobaczymy, że w wielu krajach rządzą ludzie lewicy. Jest też wiele państw, gdzie wydaje się, że mamy demokrację, a w gruncie rzeczy, także i tam rządzą lewicowcy. Zresztą czy nie tak jest choćby w Polsce?

I film „Cristiada” jest niejako dlatego, żeby pokazać prawdę, pokazać, że jeśli ta lewicowa rewolucja przybierze na sile, poczuje, że ma większość, to pokaże swoje prawdziwe oblicze. Jakie? Zapraszam do zobaczenia w filmie.

Gdyby ksiądz miał pokrótce opowiedzieć fabułę, to co by wypunktował?

Film opowiada historię prześladowań jakich doświadczyli katolicy w lewicowym Meksyku na początku XX wieku. W 1926 roku prezydent Meksyku Plutarco Elias Calles, mason i socjalista, zaczął wprowadzać antyklerykalne przepisy, które uderzały w Kościół katolicki – zamykano kościoły, szkoły katolickie, zarządzono przymusową rejestrację wszystkich księży.

To co się działo w Meksyku, spowodowało, że wielu mieszkańców tego państwa uważało prezydenta Callles wręcz za „antychrysta”. W odpowiedzi na prześladowania powstała „Krajowa Liga Obrony Wolności Religijnej”, która zorganizowała akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa. Dwa miliony mieszkańców Meksyku podpisało petycję do władz z żądaniem anulowania antykatolickich zapisów konstytucji. Wówczas wybuchło powstanie, które przeszło do historii pod nazwą „cristiady”, a jej uczestnicy zasłynęli jako „cristeros”, czyli chrystusowcy. W ciągu kilku lat w walce z socjalistami zginęło około 90 tysięcy ludzi!

Czyli oglądając film poznajemy męczenników, Kościół prześladowany?

Dokładnie tak. I myślę, że niezwykłe jest to, że film wchodzi na ekrany polskich kin, gdy papieżem został wybrany kardynał z Ameryki Południowej, z Kościoła, który doskonale wie, czym są prześladowania chrześcijan. Ludzie tam mieszkający, choć doświadczyli niezwykłych cierpień, stoją przy Chrystusie, dają nam przykład jak trzeba wierzyć. Dla nas to niezwykły dar. A film, który chcemy pokazać Polakom, to wspaniałe narzędzie ewangelizacyjne. Skorzystajmy z niego. Nie bójmy się, idźmy do kin, by zobaczyć jak bohatersko nasi bracia w wierze bronili Chrystusa, swoich przekonań, swojego prawa do wyznawania wiary. A komu nie uda się pójść do kina, niech zakupi płytę DVD z filmem, niech zobaczy go z całą rodziną. Owszem, może nie nadaje się on dla małych dzieci, ale już dziesięciolatkowie, niech uczą się heroizmu wiary!

Prawa do dystrybucji filmów Polsce nabyła firma FT Films. W polskich kinach pojawi się już niebawem, bo 5 kwietnia. Dlaczego Ksiądz zajął się tak mocno dystrybucją tego filmu?

Dla mnie kino to narzędzie świadectwa i apostolatu. W filmie „Cristiada” połączono szacunek dla najważniejszych wartości z wysokiej jakości sztuką filmową. Chcę promować filmy, w których jest obecne takie połączenie.”Cristiada” to krzepiąca historia pobudzająca do walki duchowej i obrony wiary. Warto zobaczyć ten film.

Dziękuję za rozmowę

pam

Read more: http://www.pch24.pl/film–ktory-pobudza-do-duchowej-walki,13648,i.html#ixzz2QHciVJWT

[accordion close=”0″ title=”Gdzie i kiedy grają film “Cristiada”?“]

Film będzie można zobaczyć w wielu polskich miastach. „Cristiada” ukaże się w:

Augustowie – Kino ISKRA – od 26 do 28 kwietnia
Bełchatowie – Kino KULTURA – od 12 kwietnia
Białej Podlaskiej Kino MERKURY – od 27 kwietnia
Białymstoku – Kino HELIOS – od 5 kwietnia
Bielsku-Białej – kino Helios Bielsko-Biała – od 5 kwietnia
Elblągu – Kino Światowid – od 5 kwietnia
Gdańsku -Helios Gdańsk – od 5 kwietnia
Katowicach – Kino ŚWIATOWID – od 5 kwietnia
Koszalinie – Kino KRYTERIUM – 18 kwietnia (2 pokazy zamknięte)
Krakowie – Kino Kijów – pokaz 8,9,10 kwietnia na seansach o 14:15 i 18:45
Kutnie – Kino KDK – 26-30 kwietnia
Lublinie – Kino Bajka – od 5 kwietnia
Łodź – Kino Bałtyk – od 12 kwietnia
Nowej Dębie – Kino METALOWIEC – od 5 kwietnia
Nowym Sączu – Kino SOKÓŁ – od 24 marca
Olsztynie – Kino HELIOS – od 5 kwietnia
Ostrołęce – Kino JANTAR – 5-11 kwietnia
Rzeszowie – Kino Helios Rzeszów – od 5 kwietnia
Siedlcach – NoveKino Siedlce – Pokaz 4 kwietnia 19:00
Sokołów Podlaski – Kino Sokół – 9 – 12 maja
Suwałkach – Cinema Lumiere – pokaz 30 kwietnia
Szczecinie – Helios Outlet Park – od 5 kwietnia
Warszawie – Kino WISŁA – od 5 kwietnia
Warszawie-Falenicy – Kino STACJA FALENICA – od 5 kwietnia
Wrocławiu – Helios Magnolia Park Wrocław – od 5 kwietnia

[/accordion]

Zakończenie roku szkolnego i katechetycznego odbędzie się w środę 19 czerwca na mszy św. o godz. 8:00
W czwartek 20 czerwca Uroczystość Bożego Ciała
Panów prosimy o rozstawienie ołtarzy od godz. 5:15. Ołtarze ubieramy od godz. 6:30