KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO O ZBIÓRCE OFIAR NA POMOC MIESZKAŃCOM SARAJEWA

26
Maj
komunikat-kurii-metropolitalnej-lodzkiej

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO

O ZBIÓRCE OFIAR NA POMOC MIESZKAŃCOM SARAJEWA

 

W wyniku ulewnych opadów deszczu mieszkańcy Bałkanów borykają się z największą od 120 lat powodzią. Szczególnie dotknięte są Bośnia i Hercegowina oraz Serbia. Wiele miejscowości jest zalanych wodą w ponad 95 procentach, a ich mieszkańcy są odcięci od świata. W wyniku kataklizmu pół miliona osób jest poszkodowanych, a ponad 30 tysięcy ewakuowanych. Drogi zostały zablokowane przez wodę i osuwiska ziemi, odcinając duże regiony od reszty kraju. Do ponad dwudziestu miejscowości, w tym stolicy Sarajewa, nie można dostać się drogą lądową. Szacuje się, że milion ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a kilkadziesiąt tysięcy zostało ewakuowanych. Są też ofiary śmiertelne.

Przebywając w dniach od 15 do 18 maja br. w Sarajewie na obradach Komisji ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy byłem świadkiem tej tragedii. Metropolita Sarajewa, Kardynał Vinko Puljić dotknięty tragedią mieszkańców tej części Europy prosił o pomoc.

Ojciec Święty Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej, 21 maja 2014 roku, apelował o solidarność z ofiarami powodzi na Bałkanach. Powiedział: „Moja myśl ponownie biegnie ku mieszkańcom Bośni i Hercegowiny oraz Serbii, poważnie dotkniętych podtopieniami i powodziami. Pociągnęły one za sobą ofiary śmiertelne, wiele osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów i poniosło poważne szkody. Niestety, sytuacja uległa pogorszeniu. Zachęcam więc was do przyłączenia się do mojej modlitwy za ofiary i wszystkie osoby, które cierpią z powodu tej klęski. Niech nie zabraknie tym naszym braciom naszej solidarności i konkretnego wsparcia wspólnoty międzynarodowej”.

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego i przejęty prośbą Kardynała Metropolity Sarajewa, serdecznie proszę wiernych Archidiecezji Łódzkiej o modlitwę za ofiary powodzi na Bałkanach i o składanie ofiar pieniężnych na tacę zbieraną w niedzielę, 1 czerwca br. Zebrane pieniądze bezpośrednio zostaną przekazane Archidiecezji Sarajewskiej.

 

Wszystkim, którzy przyjdą z pomocą powodzianom z serca błogosławię

 

 

 

                                                                                        X Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Łódzki

15 sierpnia Msze święte o godzinie 7:00, 9:00, 10:30, 12:00 i o 20:00!
Nie ma Mszy o 18:00 jest o 20:00 

Dla osób które chcą przekazać ofiarę pieniężną na parafię można to zrobić za pośrednictwem przelewu.
Konto parafialne Parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi: PKO BP SA  nr rachunku; 27 1020 3408 0000 4002 0157 3138