Komunikat Kurii Metropolitalnej Łódzkiej o wystawie w Bazylice Archikatedralnej

13
Mar
komunikat-kurii-metropolitalnej-lodzkiej

Komunikat

Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

24 marca 1944 roku we wsi Markowa na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali za ukrywanie Żydów Józefa Ulmę, jego będącą w ostatnim miesiącu ciąży żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Zamordowali także ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

Rodzina Ulmów jest obecnie synonimem wszystkich Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej za pomoc Żydom. Ulmowie zostali uhonorowani medalami “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. W 2003 roku rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. Trwa budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował okolicznościową wystawę poświęconą bohaterskiej polskiej rodzinie, która została sprowadzona do Łodzi z inicjatywy Parafii Archikatedralnej i Muzeum Tradycji  Niepodległościowych w Łodzi.

W niedzielę 16 marca br., w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, na zakończenie mszy świętej odprawianej w Bazylice Archikatedralnej o godz. 19.00 dokona otwarcia wystawy.

Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających katedrę do Wielkanocy 2014 r.

 Ks. prałat Zbigniew Tracz

Kanclerz

Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

W sobotę 28 września modlimy się o godz. 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach naszych miast i wsi. My wychodzimy razem z Kościoła o godz. 14:45 i będziemy się tradycyjnie modlić przy kapliczce za myjnią samochodową