Życzenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego na Boże Narodzenie 2013

24
Gru

ŻYCZENIA ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO

DO ARCHIDIECEZJAN NA BOŻE NARODZENIE 2013 roku

Ukochani Archidiecezjanie!

 

Od czasów Średniowiecza aż do początków dwudziestego wieku w całej niemal Europie, od Skandynawii po półwyspy Bałkański i Iberyjski, w noc Bożego Narodzenia rozpalano przed drzwiami kościołów oraz w domowych kominkach kłodę drewna, aby „ogrzać Dzieciątko Jezus”. W ten symboliczny sposób kolejne pokolenia chrześcijan pragnęły uczcić cud narodzin Jezusa, Syna Bożego, który przyszedł zamieszkać pośród nas, aby nas zbawić. Równocześnie w ten właśnie sposób wyrażano wiarę, że Syn Boży stał się prawdziwie Człowiekiem, rozpoczynającym swe życie jako Dziecko, które – tak jak inne dzieci – było narażone na zimno i chłód. Stąd też zrodziło się u tylu Europejczyków owo wzruszające przekonanie, że Jezusowi trzeba okazać miłość, zatroskanie i pomoc, i że trzeba Go ogrzać, „płaczącego z zimna” w betlejemskiej grocie.

Boże Dzieciątko, rodząc się z Maryi Dziewicy, owinięte przez Nią w pieluszki i położone w żłobie (por. Łk 2, 7), utożsamiło się z każdym dzieckiem, które na świat przychodzi. Ta prawda w sposób niepowtarzalny i wyjątkowy wpisuje się w przesłanie zawarte w Świętach Bożego Narodzenia. W imię tej szczególnej solidarności Jezusa z dziećmi zwracam się do Was, Ukochani Archidiecezjanie, z gorącą prośbą o to, abyście w te Święte Dni otoczyli miłością i serdeczną troską szczególnie dzieci. Niech te Święta będą dla nich czasem radości i szczęścia wynikających z tego, że mają rodzinny dom, że mają kochających rodziców i krewnych, że pod każdym względem mogą się wśród nich czuć dobrze i bezpiecznie. Nie możemy bowiem nie dostrzegać niebezpieczeństw, jakie im grożą, zwłaszcza ze strony „wielkich tego świata”, którzy usiłują lansować programy edukacyjne, będące w swej istocie jednym wielkim zamysłem deprawacji, odbierającym małym dzieciom, i to już od lat przedszkolnych, niewinność ich czystych serc. Chodzi zatem o wprowadzenie pewnego systemu, który, niestety, znajduje wsparcie w strukturach naszego państwa. Moi Drodzy! W żadnym razie nie wolno nam się z tym zgodzić! Właśnie w te Święta, pełne ciepła i najlepszych rodzinnych przeżyć, tym wyraźniej brzmią słowa Pana Jezusa, który jednoznacznie osądzał gorszycieli dzieci: „Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie” (Mt 18, 6-7).

„Kiedy jest Boże Narodzenie?” – zapytywała niegdyś bł. Teresa z Kalkuty. I odpowiadała: „Zawsze ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie – zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

 

Ukochani Archidiecezjanie!

Właśnie takich Świąt Bożego Narodzenia, w których na różny sposób będziemy chcieli „ogrzać Dzieciątko Jezus”, okazując wszystkim, a zwłaszcza najmniejszym, naszą miłość i dobroć, życzę Wam z całego serca – i na ten święty czas błogosławię

 

 

X Marek Jędraszewski

                                                                                       Arcybiskup Metropolita Łódzki

W czwartek (17.10.) o 18.40 spotkanie dla dzieci klas III i ich rodziców. Zapraszamy!​
Od 14 października dzieci uczestniczą w Różańcu razem z dorosłymi o 17:15.
W środę 16.10.2019 o 18.45 spotkanie klas 8 przygotowujących się do  bierzmowania. Najbliższy krąg biblijny w środę o 18:45.