![](https://eucharystia.org/wp-content/uploads/2025/01/Objawienie-Panskie.jpg)
Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli, obchodzona jest 6 stycznia. Jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt w Kościele katolickim, upamiętniającym objawienie się Jezusa Chrystusa światu. W Polsce i wielu krajach ma wymiar zarówno liturgiczny, jak i ludowy, związany z tradycjami i obrzędami.
Znaczenie teologiczne
- Objawienie Chrystusa wszystkim narodom:
- Święto to przypomina o tym, że Jezus Chrystus przyszedł na świat, aby zbawić wszystkich ludzi, nie tylko Naród Wybrany. Mędrcy ze Wschodu, reprezentujący różne ludy i narody, symbolizują powszechność zbawienia.
- Hołd Mędrców:
- Ewangelia wg św. Mateusza (Mt 2, 1-12) opisuje, jak trzej Mędrcy (zwani również Magami lub Królami) przybyli do Betlejem, prowadzeni przez gwiazdę, aby złożyć pokłon nowo narodzonemu Królowi. Przynieśli ze sobą dary:
- Złoto – symbol królewskiej godności Jezusa,
- Kadzidło – symbol boskości Chrystusa,
- Mirrę – symbol cierpienia i śmierci, zapowiadający ofiarę Jezusa.
- Chrystus jako światłość świata:
- Gwiazda, która prowadziła Mędrców do Jezusa, jest symbolem światła Bożego, które rozświetla ciemności i wskazuje drogę do Zbawiciela.
Historia święta
- Uroczystość Objawienia Pańskiego ma swoje początki w Kościele wschodnim, gdzie była obchodzona już w III wieku jako święto narodzin Jezusa, chrztu w Jordanie i objawienia się światu.
- W IV wieku zaczęto je obchodzić również na Zachodzie, gdzie szczególny nacisk położono na wizytę Mędrców.
- W Kościele katolickim święto to ma rangę uroczystości, a w wielu krajach jest dniem wolnym od pracy.
Tradycje związane z uroczystością
- Święcenie kredy, kadzidła i wody:
- W dniu Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę. Kredą wierni oznaczają drzwi swoich domów, pisząc litery:
C+M+B oraz bieżący rok (np. C+M+B 2025).
Litery te mają dwa znaczenia:
- Skrót od imion Trzech Króli: Kacper (Caspar), Melchior i Baltazar,
- Łacińskie „Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom”.
- Kadzidło okadza się mieszkania, prosząc o Boże błogosławieństwo, a woda święcona służy do pokropienia domowników i domów.
- Orszak Trzech Króli:
- W Polsce i wielu innych krajach odbywają się uliczne orszaki Trzech Króli, podczas których mieszkańcy miast i wsi wcielają się w postaci Mędrców i ich świtę. Orszaki są manifestacją wiary i radości z objawienia się Jezusa światu.
- Pieśni kolędowe:
- W czasie liturgii i w domach śpiewane są kolędy związane z Trzema Królami, np. „Mędrcy świata, monarchowie” czy „Przybieżeli do Betlejem”.
Objawienie w duchowym życiu
- Przykład Trzech Króli:
- Mędrcy są wzorem ludzi poszukujących prawdy, którzy w Chrystusie odnajdują Zbawiciela. Ich postawa pokory, wiary i gotowości na trud symbolizuje ludzkie dążenie do Boga.
- Powołanie do świadectwa:
- Objawienie Pańskie przypomina, że chrześcijanie są wezwani do bycia światłem dla innych i głoszenia Dobrej Nowiny całemu światu.
Modlitwa na Uroczystość Objawienia Pańskiego
Panie Jezu Chryste, Ty objawiłeś się narodom jako światłość świata. Spraw, abyśmy w naszym życiu szli za Twoim światłem, głosili Twoją miłość wszystkim ludziom i nieśli nadzieję każdemu, kto jej potrzebuje. Amen.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem radości i nadziei, które przypomina, że Chrystus przyszedł na świat, aby zbawić wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, narodowości czy statusu społecznego. Trzej Królowie uczą nas odwagi w wierze i pokory w spotkaniu z Bogiem.