3 lipca – Święty Tomasz Apostoł

This is a repeating event

3 lipca – Święty Tomasz Apostoł

03lipcały dzień3 lipca – Święty Tomasz ApostołŚwięci na każdy dzień

Opis wydarzenia

Patron wątpiących i świadków Zmartwychwstania

Święty Tomasz Apostoł, znany powszechnie jako “Tomasz Niewierny”, to jedna z najbardziej wyrazistych i bliskich współczesnemu człowiekowi postaci Nowego Testamentu. Jego droga do wiary pełna była pytań, niepewności i autentycznego poszukiwania – i właśnie dlatego stał się symbolem każdego, kto zmaga się z duchowym niedowierzaniem i pragnie spotkać Boga osobiście.

Kim był Tomasz?

Tomasz był jednym z Dwunastu, najbliższych uczniów Jezusa. Jego imię wywodzi się z języka aramejskiego i oznacza “bliźniak” (gr. Didymos). W Ewangeliach pojawia się kilkakrotnie – zawsze jako ten, który mówi wprost, nie ukrywa wątpliwości, ale też gotów jest oddać życie za Mistrza.

„Chodźmy i my, aby razem z Nim umrzeć.” (J 11,16)
– słowa Tomasza, gdy Jezus postanawia wrócić do Judei po śmierci Łazarza.

To nie człowiek słaby, lecz odważny, realista, który chce iść za Jezusem do końca – ale potrzebuje potwierdzenia, że Jego zmartwychwstanie to nie tylko opowieść, lecz rzeczywistość.

„Jeśli nie zobaczę…”

W najbardziej znanym fragmencie (J 20,24-29), Tomasz nie wierzy w wieść o zmartwychwstaniu. Żąda dowodu:

„Jeśli nie zobaczę na Jego rękach śladu gwoździ, nie włożę palca w miejsce gwoździ i nie włożę ręki w bok Jego – nie uwierzę.”

Osiem dni później Jezus ukazuje się specjalnie dla niego. Nie potępia, nie karci – lecz przychodzi do Tomasza z miłością, ofiarując mu to, czego potrzebuje: bliskość, prawdę i swoje rany.

„Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce… Nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!”

I wtedy Tomasz wypowiada najgłębsze wyznanie wiary w Ewangelii:

„Pan mój i Bóg mój!”

Nie tylko uznaje Jezusa za Zmartwychwstałego – ale oddaje Mu się całkowicie. Stał się symbolem człowieka, który po walce z wątpliwościami osiąga dojrzałą, osobistą wiarę.


Tomasz – apostoł Indii

Według bardzo starej tradycji chrześcijańskiej Tomasz udał się aż do Indii, gdzie głosił Ewangelię i założył pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Do dziś istnieją w Indiach tzw. chrześcijanie św. Tomasza – starożytne wspólnoty katolickie i prawosławne, które uważają go za swojego ewangelizatora.

Święty Tomasz miał ponieść męczeńską śmierć w Indiach ok. roku 72, przeszyty włóczniami. Jego relikwie czczone są m.in. w Ortonie (Włochy).

Czas

2025-07-03 cały dzień(GMT+00:00)

NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA





















 
close-link
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny






















 
close-link
Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej





















 
close-link






















 
close-link