
Jezuita, wzór gorliwości i duchowego ojcostwa
Życiorys
Św. Bernardyn Realino urodził się w 1530 r. w Carpi, we Włoszech. Początkowo studiował medycynę, a następnie prawo, zdobywając tytuł doktora. Rozpoczął obiecującą karierę prawniczą, obejmując nawet stanowisko burmistrza. Jednak wszystko zmieniło się, gdy w wieku 34 lat, podczas głębokiego wewnętrznego nawrócenia, porzucił świeckie ambicje i wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów).
Jako kapłan, św. Bernardyn oddał się całkowicie głoszeniu Ewangelii, formacji młodzieży oraz opiece nad ubogimi i chorymi. Najdłużej działał w Lecce na południu Włoch, gdzie przez 42 lata był duchowym ojcem dla tysięcy ludzi – od arystokracji po najuboższych. Jego kazania cechowała prostota, a jego życie – głęboka pokora, cierpliwość i oddanie Eucharystii.
Zmarł 2 lipca 1616 roku. Jego kult był bardzo żywy już za życia, a po śmierci przypisywano mu wiele cudów. Został beatyfikowany w 1838 r., a kanonizowany w 1947 r. przez papieża Piusa XII.
Cechy duchowości św. Bernardyna Realino:
-
głęboka pokora i rezygnacja z kariery dla Chrystusa,
-
duchowe ojcostwo wobec młodzieży i chorych,
-
jezuicka dyscyplina i oddanie modlitwie,
-
zamiłowanie do adoracji Najświętszego Sakramentu,
-
wytrwałość w posłudze mimo cierpień.
Patronat
Św. Bernardyn Realino jest patronem:
-
miasta Lecce,
-
duchowieństwa diecezjalnego i jezuitów na południu Włoch,
-
osób rozeznających powołanie w dojrzałym wieku.
Cytat przypisywany świętemu:
„Miłość Chrystusa przemieniła mnie – i dlatego niczego więcej nie szukam, prócz Jego woli.”
Obraz św. Bernardyna Realino
Za chwilę wygeneruję grafikę inspirowaną jego postacią – przedstawiającą go jako jezuickiego kapłana, skupionego, z krzyżem w dłoni i pełnym pokoju obliczem.
Już tworzę.