MAŁŻEŃSTWO
Bóg przeznaczył sobie nawzajem mężczyznę i kobietę, żeby „nie byli już więcej dwoje, ale jednym ciałem” (Mt 19,6): w ten sposób powinni żyć miłością, być płodni i symbolizować samego Boga, który jest niczym innym jak obfitować miłością.
Sakrament małżeństwa zostaje zawarty wtedy, gdy mężczyzna i kobieta złożą przed Bogiem i Kościołem przyrzeczenie, które przyjęte i potwierdzone przez Boga dopełni się przez ich cielesne zjednoczenie. Ponieważ sam Bóg wiąże sakramentalny węzeł małżenski, łączy on parę aż do śmierci jednego z małżonków. Sakramentu małżeństwa mężczyzna i kobieta udzielają sobie nawzajem. Kapłan lub diakon udziela błogosławieństwa Bożego parze i jest wyłącznie świadkiem, że małżeństwo zostało zawarte zgodnie z przepisami oraz że przyrzeczenie zostało złożone w całości i publicznie. Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego potrzebne jest spełnienie trzech warunków:
- Dobrowolna zgoda na jego zawarcie
- Zgoda na związek wyłącznie z jedną wybraną osobą na całe życie
- Otwartość na dzieci
W celu zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu z następującymi dokumentami:
a) świadectwo chrztu św. z adnotacją o przyjętym bierzmowaniu i umieszczoną informacją na zaświadczeniu „Do ślubu kościelnego” (ważne 6 miesięcy)
b) zaświadczenie o ukończeniu kursy przedmałżeńskiego i spotkania z doradcą życia rodzinnego;
c) dokumenty z dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego (ważne 6 miesięcy) lub akt małżeństwa, gdy zostało ono już cywilnie zawarte;
d) gdy żadna ze stron nie mieszka na terenie naszej parafii – zezwolenie na ślub z parafii narzeczonej lub narzeczonego.