Pielgrzymka do Gruzji 2022

19
mar

PIELGRZYMKA DO GRUZJI

KUTAISI – BATUMI – MACHUNCETI* –  MIRWETI* – MOST KRÓLOWEJ TAMAR* –  JASKINIA PROMETEUSZA – TBILISI – ANANURI – GUDAURI – STEPANTSMINDA – MCCHETA – UPLISCICHE

PROGRAM RAMOWY 8 DNI

DZIEŃ 1: PRZELOT DO KUTAISI – BATUMI

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Kutaisi. Krótki spacer po trzecim pod względem wielkości mieście Gruzji. Zobaczymy nowy budynek gruzińskiego parlamentu oraz nowopowstającą dzielnicę rządową. Przejazd do Batumi stolicy rejonu Adżarii i malowniczo położonej nad Morzem Czarnym. Wizyta w ogrodzie botanicznym w Batumi, który nie ma swojego odpowiednika na całym świecie, gdyż rośliny endemiczne koegzystują tutaj wraz z florą z najróżniejszych stref klimatycznych. Ogród mieści tysiące odmian roślin. Obiadokolacja i nocleg w Batumi.

DZIEŃ 2: BATUMI

Śniadanie, po którym przejazd do Fortecy Gonio – rzymskiej fortyfikacji umiejscowionej przy ujściu rzeki Czoroch do Morza Czarnego. Twierdza jest prawdziwym rajem dla miłośników historycznych i kulturowych zabytków. Zobaczymy m.in. mury twierdzy Gonio, mozaiki datowane na II wiek n.e. – jedne z najstarszych mozaik na terenie Zakaukazia. Następnie powrót i spacer połączony ze zwiedzaniem miasta Batumi, m.in.: Piazza, Bulwar, Pałac Europy – nadmorski park w Batumi, który stanowi jedno z bardziej urokliwych miejsc w tym mieście. Odwiedzimy także nowoczesną część miasta z bulwarem nadmorskim, Piazzę, statuę Medei, port Batumi, Wieżę Alfabetu, ruchomą rzeźbę Ali i Nino. Zobaczymy również jedyny meczet w centrum Batumi z 1860 roku i kościół Najświętszej Maryi zbudowany w 1898 roku przez dwóch braci. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3: BATUMI – MACHUNCETI* –  MIRWETI* – MOST KRÓLOWEJ TAMAR*

Śniadanie, po którym dzień przeznaczony na wypoczynek – możliwość zażywania kąpieli słonecznych i morskich, a także spacerów w zachwycających okolicznościach przyrody. Powrót na obiadokolację i nocleg.

Dla chętnych (płatne dodatkowo) wycieczka w głąb regionu, którego stolicą jest Batumi – Adżarii. Udamy się w stronę Małego Kaukazu by zobaczyć dwa ciekawe wodospady Machunceti* oraz Mirweti* a także kamienny Most Królowej Tamar*. Następnie degustacja tradycyjnego adżarskiego wina.

 

DZIEŃ 4: JASKINIA PROMETEUSZA

Śniadanie. Przejazd do Jaskini Prometeusza – jednego z największych naturalnych cudów Gruzji z zachwycającym bogactwem i różnorodnością form skalnych. Trasa liczy sobie ponad kilometr długości. W 2012 r. cała ścieżka otrzymała system kolorowego oświetlenia, które dodatkowo podkreśla niepowtarzalne piękno tego miejsca. Obok standardowych form stalaktytowych, stalagmitowych oraz kolumn, mamy tam bawełniane dywany, ostre zakończenia przypominające różne zwierzęta, a także wodospady skalne. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Tbilisi.

DZIEŃ 5: TBILISI

Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi zaczniemy od starej części miasta – Metekhi zbudowanej w XIII w. Tu można się  sycić  pięknymi widokami starego miasta. Zjedziemy także  koleją linową do twierdzy Narikala (IV w), z której roztacza się  fantastyczny widok na całe miasto, a z drugiej strony otwiera się widok na ogród Botaniczny. Udamy się do Abanotubani – znanych łaźni siarkowych, które zawsze były i są nadal wizytówką Tbilisi, bardzo popularne wśród turystów i mieszkańców miasta. Przez słynne uliczki Szardeni pokontynuujemy spacer do Bazyliki Anczyschati – najstarszej, bo pochodzącej z VI w. cerkwi miasta. Spacer zakończymy zwiedzaniem przy teatrze Gabriadze. Obiadokolacja w lokalnej restauracji z programem artystycznym – tańcami narodowymi. Powrót na nocleg.

 

DZIEŃ 6: ANANURI – GUDAURI – STEPANTSMINDA

Śniadanie. Przejazd w okolice Twierdzy Ananuri (XVII w.). Zwiedzanie założenia zamkowego nad rzeką Aragvi
z przepięknym widokiem na sztuczne jezioro Żinwali. W drodze krótki przystanek przy elektrowni wodnej Zhinvali. Przejazd do Gudauri – kurortu narciarski położonego 2000 m n.p.m., na południowym zboczu Wielkiego Kaukazu – gruzińskiego łańcucha górskiego. Kolejno przejazd koło Przełęczy Krzyżowej (2385 m n.p.m.), podziwianie naturalnego krajobrazu – po drodze przystanek na zrobienie zdjęć. Udamy się do Stepantsminda (dawniej Kazbegi) – małego miasteczka w regionie Mtskheta-Mtianeti. Następnie kontynuujemy drogę pieszo do wsi Gergeti (3-4 godz. chodzenia tam i z powrotem) lub lok. 4×4 samochodami (1 godz: tam i z powrotem); zwiedzimy Cerkiew Gergeti (XIV w), skąd rozpościera się niesamowity widok na miasteczko, góry Kaukaskie ze szczytem Kazbeg (5047 m n.p.m.). Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 7: MCCHETA – UPLISCICHE

Śniadanie, po którym przejazd do Mcchety, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu można zobaczyć wpisane na Listę UNESCO: monastyr Dżwari z VI w. oraz kościół katedralny Sweti Cchoweli, gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Katedra stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego. Następnie odwiedzimy Uplisciche, starożytne skalne miasto zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e. do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Tskaltubo.

DZIEŃ 8:  PRZELOT POWROTNY

Śniadanie. Transfer na lotnisko do Kutaisi. Odprawa, przelot powrotny do Polski. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN:    18 – 25.06.2022

CENA:         3900 zł + 200 EUR 

ZAPEWNIAMY:

 • komfortowy przejazd na całej trasie w Gruzji
 • noclegi w hotelach *** pokoje 2 os. z łazienkami
 • dwa posiłki dziennie – śniadania, obiadokolacje lub obiady – zgodnie z programem ramowym
 • butelkę wody mineralnej codziennie dla każdego uczestnika
 • opiekę i informację turystyczną pilota – przewodnika lokalnego na całej trasie
 • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP
 • bilety wstępu i inne wydatki programowe
 • opłatę TFG i TFP

UWAGI:

 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • przedłużenie programu o jeden dodatkowy dzień pobytu w Batumi + 210 zł
 • dokument niezbędny paszport lub dowód osobisty
 • niektóre punkty programy mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń pod kątem COVID-19
Konto Parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi: PKO BP SA  nr rachunku; 27 1020 3408 0000 4002 0157 3138