Program pielgrzymki GRUZJA – ARMENIA

09
gru
armenia-gruzja

GRUZJA – ARMENIA

TBILISI – MTKVARI  – TWIERDZA NARIKALA – AKHTALA – HAGHPAT – DILIJAN – JEZIORO SEVAN – SEVANAVANK – TSAGHKADZOR – NORATUS – GARNI – GEGHARD – ERYWAŃ ARARATKHOR VIRAP – NORAVANK – ECZMIAZDZYN – SAGHMOSAVANK – SADAKHLO MTSKHETA –  MONASTYR JVARI – ANANURI – PRZEŁĘCZ KRZYŻOWA – GERGETI –  UPLISTSIKHE – GORI – TSKALTUBO – JASKINIA PROMETEUSZA – BATUMI – TBILISI

PROGRAM RAMOWY 14 DNI

DZIEŃ 1 DZIEŃ PRZELOTU

Zbiórka uczestników, transfer na lotnisko w Warszawie  w godz. wieczornych.  Odprawa biletowa bagażowa. Przelot do Tbilisi

DZIEŃ 2

Przylot do Tbilisi w godzinach porannych. Przejazd na śniadanie i odpoczynek. Następnie udamy na zwiedzanie Starego Tbilisi. To urocze miasto powstało w V wieku wzdłuż pokręconej doliny rzeki Mtkvari. Zobaczymy tu mnóstwo ciekawych obiektów od czasów starożytnych po współczesne. Wycieczkę rozpoczniemy od świątyni Metekhi (XII w.), następnie wjedziemy kolejką linową na twierdzę Narikala (IV w.), skąd możemy podziwiać wspaniałą panoramę Tbilisi oraz stanąć u stóp pomnika Matki Gruzji. Zejdziemy po schodach do dzielnicy łaźni siarkowych, obok ogrodu botanicznego w kierunku meczetu, synagogi, katedry Syoni i bazyliki Anchiskhati. Obiadokolacja w restauracji z pokazem tradycyjnych tańców gruzińskich i narodowych śpiewów.  Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Sadakhlo na granicy gruzińsko-armeńskiej. Przejazd do Akhtala, jednej z nielicznych ormiańskich świątyń ozdobionych freskami w środku.  Następnie przejazd do cudownego monastyru Haghpat wpisanego na listę UNESCO. Zbudowany w X wieku stanowi jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków kultury Ormiańskiej. Przyjazd do kurortu Dilijan, znanego jako “Szwajcaria Armenii”. Czas na odkrywanie wspaniałego centrum miasta z kamiennymi domami i drewnianymi balkonami. Przejazd nad jezioro Sevan, jednego z najwyżej położonych górskich jezior słodkowodnych. Zobaczymy cerkiew Sevanavank i nadbrzeże jeziora. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie Przejazd do miejscowości Noratus nad brzegiem jeziora Sevan znanego z cmentarza i licznych “Khachtkar”, kamiennych krzyży. Przyjazd do pogańskiej, hellenistycznej świątyni Garni (I w.n.e.), jedynego takiego obiektu po przyjęciu przez Armenię chrześcijaństwa w IV wieku.  Następnie wizyta w monastyrze Geghard (UNESCO) ulokowanym w wąskim wąwozie i częściowo w skale. Związany jest on z legendą o włóczni, którą przekłuto bok Chrystusa. W świątyni posłuchamy narodowych i religijnych pieśni a-cappella. Przyjazd do Erewania, stolicy Armenii. Zwiedzanie miasta, gdzie zobaczymy Plac Republiki, Operę, Kompleks Muzealny Kaskady, Park Zwycięstwa z pomnikiem Matki Armenii i najlepszym widokiem na miasto. Odwiedzimy również Tsitsernakaberd – Pomnik Pamięci Ludobójstwa Ormian. Czas na degustację brandy w Yerevańskiej Fabryce Brandy słynnej z napoju Ararat, ulubionego brandy Winstona Churchilla. Obiadokolacja z narodowym, ormiańskim show. Nocleg.  

DZIEŃ 5

Śniadanie. Wyjazd do regionu Ararat, gdzie w spektakularnym miejscu, tuż poniżej imponującej Góry Ararat, leży klasztor Khor Virap. Kontynuacja w kierunku miejscowości Areni, słynącej z win, gdzie będzie można dokonać degustacji wina w lokalnej winnicy. Przejści do klasztoru Noravank, położonego w wąskim kanionie czerwonych skał, który ze względu na swoje położenie i architekturę jest jednym z najpiękniejszych klasztorów w Armenii. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie, po którym wyjazd w stronę Gruzji. Po drodze, w Eczmiadzynie, zobaczymy najstarszą katedrę na świecie,  znaną również jako “Ormiański Watykan”, gdyż jest siedzibą Katolikosa Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.  Następnie odwiedzimy klasztor Saghmosavank (Klasztor Psalmów w Armenii) Przekroczenie granicy w Sadakhlo. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do wysokogórskiego regionu Mtskheta-Mtianeti. Na wzgórzu, blisko starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji – Mtskhety, zobaczymy monastyr Jvari (krzyż) (UNESCO)Następnie zwiedzimy dawną stolicę Iberii (wschodniej Gruzji), Mtskhetę, z jej najważniejszym zabytkiem, katedrą Svetitskhoveli (XI w., UNESCO). Wizyta w winiarni. Degustacja wina, a także warsztaty robienia churchkheli – „gruzinskiego snikersa” oraz pierogów Chinkali. Dalszy przejazd przez góry Kaukazu Wielkiego po Gruzińskiej Drodze Wojennej. Po drodze odwiedzimy Ananuri, XVII-wieczny kompleks architektoniczny, z cudownym widokiem na zbiornik Zhinvali.  Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd przez najwyższy punkt Gruzińskiej Drogi Wojennej – Przełęcz Krzyżową. Stamtąd odbędziemy off-road do świątyni Świętej Trójcy Gergeti (XIV w.) Kolejno – wizyta w starożytnym skalnym mieście Uplistsikhe, jednego z najważniejszych zabytków Kaukazu, które ma ponad 3000 lat. Była to dawna siedziba władców, centrum religii przedchrześcijańskiej i konkurencja Państwa Urartu. Po drodze do Tskaltubo zatrzymamy się w Muzeum Józefa Stalina w Gori. Zgromadzono w nim ok. 40 000 eksponatów, włączając w to jego rzeczy osobiste, meble biurowe, książki, dokumenty, fotografie i wycinki gazet z różnych okresów życia radzieckiego przywódcy. Przejazd do Tskaltubo. Obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 9

Śniadanie, po którym przyjazd do Batumi. Spacer po Ogrodzie Botanicznym którego bujna roślinność bogato porasta powierzchnię 110 ha. Ogród podzielony jest na 9 rejonów geograficznych. Jest to zarazem II największy ogród botaniczny na świecie. Obiadokolację i nocleg w Batumi lub w jednym z okolicznych kurortów nad Morzem Czarnym.

 

DZIEŃ 10

Śniadanie, po którym zwiedzanie Batumi. Wycieczkę rozpoczniemy od głównych ulic. Odwiedzimy nowoczesną część miasta z bulwarem nadmorskim, Piazzę, statuę Medei, port Batumi, Wieżę Alfabetu, ruchomą rzeźbę Ali i Nino. Zobaczymy również jedyny meczet w centrum Batumi z 1860 roku i kościół Najświętszej Maryi zbudowany w 1898 roku przez dwóch braci.  Czas wolny na plażowanie.  Obiadokolacja połączona z winem i integracją w restauracji przy plaży.  Po kolacji spacer oraz objazd połączony z możliwością poznania uroków Batumi By Night.  Powrót na nocleg.

 

DZIEŃ 11

Śniadanie, po którym całodzienny czas wolny – możliwość wypoczynku przy basenie lub na plaży, spacerów po Batumi, zakupów. Obiadokolacja i nocleg.  Fakultatywnie wycieczka w głąb regionu którego stolicą jest Batumi –  Adżarii. Udamy się w stronę Małego Kaukazu by zobaczyć dwa ciekawe wodospady Machunceti  oraz Mirweti  a także  kamienny Most Królowej Tamar.  Następnie degustacja tradycyjnego adżarskiego wina.

DZIEŃ 12

Śniadanie, po którym całodzienny czas wolny – możliwość wypoczynku przy basenie, na plaży, spacerów po Batumi, zakupów. Popołudniowy rejs po Morzu Czarnym. Następnie obiadokolacja w restauracji Riviera na brzegu Morza Czarnego .Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 13

Śniadanie, po którym przejazd do Jaskini Prometeusza – jednej z największych i najpiękniejszych w Europie, bogatej w podziemne rzeki i bajeczne formy skalne. Następnie Przejazd do regionu Adżarii.  Autonomiczna Republika Adżarii jest nadmorskim regionem bogatym w subtropikalną faunę i florę, grzbiety górskie, dziką naturę i różnorodne plaże. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja pożegnalna z muzyką, winem i zabawą.

DZIEŃ 14

Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN:     14 – 27. 06. 2020                               

CENA:          4540 PLN + 200 EUR

ZAPEWNIAMY:

  • komfortowy przejazd na całej trasie • przeloty wraz z opłatami lotniskowymi
  • 12 noclegów w hotelach *** pokoje 2-os. z łazienkami • 13 śniadań, 12 obiadokolacji,
  • opiekę i informację turystyczną pilota – przewodnika na całej trasie
  • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów przewodników lokalnych oraz inne wydatki programowe • opłatę na TFG

INFO:   • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom  • dokument: paszport ważny minimum 6-miesięcy od daty powrotu • transfer z miejsca zbiórki na lotnisko w Warszawie i z powrotem płatny dodatkowo w wysokości 100 zł/ os.

  • zaliczka w wysokości 1000 zł płatna w momencie zapisu, pozostała kwota złotówkowa płatna 45 dni przed wylotem
  • kwota walutowa, stanowiąca część ceny, będzie płatna przewodnikowi w 1 dniu wyjazdu i nie podlega rozliczeniu
Konto Parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi: PKO BP SA  nr rachunku; 27 1020 3408 0000 4002 0157 3138