Wieczór Pieśni Pasyjnych w parafii Najświętszej Eucharystii 13.04.2019 godz 19:00

06
kwi

Wieczór Pieśni Pasyjnych odbędzie się w naszej parafii w dniu 13 kwietnia ( sobota) o godz. 19:00.
Jest to pierwsze takie wydarzenie modlitewno-kulturalne w naszej Parafii i w naszej diecezji

KONCERT PASYJNY
Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu

na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka

wykonanie
JERZY ZELNIK

muzyka
BALTIC NEOPOLIS ENSEMBLE

13.04.2019 (sobota) /  godz. 19.00
Kościół Najświętszej Eucharystii w Łodzi

wstęp wolny

Na program KONCERTU PASYJNEGO składa się medytacja księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą – uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble (muzycy – liderzy Baltic Neopolis Orchestra).

Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona.

KONCERT PASYJNY będzie prezentowany w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w Polsce, w ramach projektu 14 KATEDR,. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.

Projekt doczekał się dwóch edycji w 2017 i 2018 roku. W związku z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem wydarzenia, w tym roku odbędzie się jego kolejna, trzecia odsłona.

SIEDEM  OSTATNICH  SŁÓW  CHRYSTUSA  NA KRZYŻU – Jerzy Zelnik o Projekcie:

 „Siedem słów? – Czy raczej ostatnie siedem nauczań  cierpiącego człowieka – Boga. Liturgia umierania. Jego testament duchowy.

Józef Haydn postanowił muzyką opisać Chrystusowe konanie. My, fragmentami filmu Gibsona „Pasja”, chcemy przybliżyć obraz tej męki. Rozważania księdza Grzegorza Strzelczyka, spisane w Lugano w roku 1996, w przejmujący sposób trafiają do serca każdego, kto czuje się w jakiś sposób współwinny tej męki krzyżowej naszego Zbawiciela.”

WYKONANIE

Jerzy Zelnik – aktor, reżyser

W 1968 roku ukończył

PWST w Warszawie,
na wydziale aktorskim.

Miał już za sobą debiut w filmie Kawalerowicza
„Faraon”.

 

W latach1968-2005

współpracował jako aktor z wieloma polskimi scenami, m.in.: z Teatrem Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie czy Teatrem Studio w Warszawie. Z bardziej znaczących ról wymienić warto: Mindowe w dramacie Słowackiego, Banco w sztuce Ionesco, Niechludow w „Zmartwychwstaniu” Tołstoja, conradowski Razumow, Jazon w „Medei” Eurypidesa, Książę Bołkoński w „Wojnie i pokoju”, Klaudiusz w „Hamlecie”, Trigorin w „Czajce” Czechowa.

 

Wystąpił też w roli Makbeta w spektaklu wyreżyserowanym przez siebie w teatrze białostockim w 2002 roku.

Będąc dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008

wyreżyserował „Rozbity dzban” Kleista i „Wszystko z miłości” Ayckbourna oraz zagrał ostatnią główną rolę, Don Juana.

 

Jerzy Zelnik jest również popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym.

W serialach i Teatrze Telewizji był często obecny grając m.in.: Dr. Murka w serialu

o tym tytule, Zygmunta Augusta w serialu „Królowa Bona”, Hrabiego w spektaklu „Nieboska komedia” Krasińskiego czy Heroda w „Pastorałce” Schillera .

 

W swoim dorobku ma też kilkadziesiąt filmów fabularnych:

Jan „Kapucyn” w „Skorpionie, Pannie i Łuczniku”, Łukasz Niepołomski

w „Dziejach grzechu”, Zygmunt August w „Epitafium dla Radziwiłłówny”,Hrabia Moritz w filmie „Cheat” – to tylko niektóre z wielu mniejszych lub większych ról.

 

W 1997 roku nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2006 roku otrzymał od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, odebrał w 2017 roku Złoty Medal „ Gloria Artis”

Baltic Neopolis Ensemble

To zespół muzyków- liderów Baltic Neopolis Orchestra (laureat Fryderyka 2015 w kategorii album roku Muzyka Kameralna).

Baltic Neopolis Orchestra jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Ta unikalna w skali kraju inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków.

Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Zespół nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach.

 

Orkiestra Baltic Neopolis założona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę Miasta Szczecin. Dzięki staraniom założycielki w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, artyści chętnie biorą udział w nowatorskich i nietuzinkowych projektach, niespotykanych w innych tego typu podobnych formacjach.

Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z: Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem oraz Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Opera House w Londynie).

 

Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016) oraz Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015).

Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne,  Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania)  i  Azji (Chiny).W 2016 roku jako pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji.

 

Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carle Loewe.

Konto Parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi: PKO BP SA  nr rachunku; 27 1020 3408 0000 4002 0157 3138