Św. Józef z Arymatei jest postacią znaną z wszystkich czterech Ewangelii. Był człowiekiem zamożnym i szanowanym; Ewangelia św. Marka nazywa go poważanym członkiem rady, a Ewangelia św. Mateusza uczniem Jezusa. Św. Jan zaznacza, że wcześniej pozostawał uczniem ukrytym z obawy przed władzami żydowskimi.
Po śmierci Jezusa Józef odważył się udać do Piłata i poprosił o wydanie Jego ciała. Wraz z Nikodemem uczestniczył w pogrzebie Chrystusa, a ciało złożono w nowym grobie należącym do Józefa. Na tym kończą się pewne informacje przekazane przez źródła ewangeliczne. Późniejsze opowieści o jego podróżach i działalności misyjnej, szczególnie na Zachodzie Europy, należą do późnej tradycji i nie powinny być przedstawiane jako potwierdzone fakty historyczne.
W ikonografii: najczęściej występuje razem ze św. Nikodemem w scenach zdjęcia Chrystusa z krzyża, złożenia do grobu i opłakiwania Jezusa.