Święta Agnieszka, dziewica i męczennica

This is a repeating event

Święta Agnieszka, dziewica i męczennica

20stycały dzieńŚwięta Agnieszka, dziewica i męczennicaŚwięci na każdy dzień

Opis wydarzenia

Święty Sebastian, męczennik

Wspomnienie liturgiczne: 20 stycznia


Życie Świętego Sebastiana

  1. Pochodzenie
    • Święty Sebastian urodził się około 256 roku w Narbonne (dzisiejsza Francja), a wychowywał w Mediolanie. Był żołnierzem w armii rzymskiej, służąc pod rządami cesarzy Dioklecjana i Maksymiana.
    • Pomimo wojskowej kariery Sebastian był chrześcijaninem i potajemnie wspierał współwyznawców, którzy byli prześladowani w tym czasie.
  2. Służba w armii rzymskiej
    • Ze względu na swoją odwagę i zdolności, Sebastian został mianowany kapitanem gwardii cesarskiej (Pretorianów). Ukrywał swoją wiarę, aby móc pomagać prześladowanym chrześcijanom, odwiedzając ich w więzieniach, pocieszając i wzmacniając duchowo.
  3. Ujawnienie wiary i wyrok śmierci
    • Gdy odkryto, że Sebastian jest chrześcijaninem, został postawiony przed cesarzem Dioklecjanem. Cesarz próbował go nakłonić do wyrzeczenia się wiary, ale Sebastian zdecydowanie odmówił. Skazano go na śmierć przez rozstrzelanie z łuków.
    • Żołnierze przywiązali Sebastiana do drzewa i przeszyli go strzałami. Myśląc, że nie żyje, opuścili miejsce egzekucji.
  4. Cudowne ocalenie i drugi wyrok
    • Święty Sebastian nie zginął od strzał. Został odnaleziony przez chrześcijankę Irenę, która opatrzyła jego rany i uratowała życie. Po odzyskaniu sił Sebastian udał się ponownie do Dioklecjana, by upomnieć go za prześladowania chrześcijan.
    • Cesarz, rozwścieczony jego postawą, skazał go na śmierć po raz drugi. Tym razem został ubiczowany na śmierć i wrzucony do kanału ściekowego (Cloaca Maxima) w Rzymie.
  5. Kult i relikwie
    • Ciało świętego Sebastiana zostało potajemnie wydobyte przez chrześcijan i pochowane w katakumbach przy Via Appia. Kult świętego Sebastiana szybko się rozpowszechnił, szczególnie w czasie epidemii, gdy wzywano jego wstawiennictwa.

Patronat

Święty Sebastian jest patronem:

  • żołnierzy,
  • łuczników,
  • osób walczących z chorobami zakaźnymi,
  • sportowców,
  • miast dotkniętych epidemiami, w tym Rzymu.

Ikonografia

Święty Sebastian jest zwykle przedstawiany jako młody mężczyzna przywiązany do drzewa lub słupa, przeszyty strzałami. W rękach często trzyma palmę męczeństwa. Jego postać symbolizuje odwagę, wytrwałość i wierność wierze.


Przesłanie Świętego Sebastiana

Święty Sebastian jest wzorem odwagi w obliczu prześladowań. Jego niezłomność w wierze, miłość do Chrystusa i troska o bliźnich przypominają o konieczności dawania świadectwa, nawet w najtrudniejszych okolicznościach.


Modlitwa za wstawiennictwem Świętego Sebastiana

Boże, który dałeś nam w Świętym Sebastianie przykład niezłomności w wierze i odwagi w obliczu prześladowań, prosimy Cię, abyśmy za jego wstawiennictwem otrzymali siłę do wytrwania w trudnościach i wierności Tobie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Święty Sebastian przypomina, że nawet w najcięższych chwilach Bóg daje nam siłę, by wytrwać w wierze i miłości.

Czas

2026-01-20 cały dzień(GMT+00:00)

NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA





















 
close-link
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny






















 
close-link
Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej





















 
close-link






















 
close-link