Orszak Trzech Króli

19
gru

Wielebny Księże Proboszczu,

Orszak Trzech Króli, jako ważne wydarzenie ewangelizacyjne, na trwale wpisał się w tradycję Łódzkiego Kościoła. W 2020 roku Orszak i finałowy koncert Golec u Orkiestry zgromadził około 20 000 kolędników wędrujących ulicą Piotrkowską. W mijającym roku w charytatywnej odsłonie Orszaku, dzięki zaangażowaniu Księży naszej Archidiecezji udało nam się zgromadzić ok. 5 000 toreb z darami dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Łodzi a dzięki zbiórce internetowej zebraliśmy 345 490 zł dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci „Łupkowa”.  Jeszcze raz ogromnie dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu poprzedniej zbiórki „darów dla Nowonarodzonego”.

Jak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli w 2022 r.?

Zgodnie z decyzją Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Orszak wraca na ul. Piotrkowską. Jeśli pozwolą na to warunki związane z pandemią, planujemy znów zorganizować kolorowy korowód kolędników idący główną ulicą naszego miasta, na zakończenie czeka nas finałowy koncert kolęd zespołu „Zakopower”.

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś pragnie kontynuować także charytatywną odsłonę Orszaku. Podobnie jak w mijającym roku chcielibyśmy z pomocą Księży przeprowadzić we wszystkich parafiach w Łodzi zbiórkę darów dla dzieci z łódzkich domów dziecka i rodzin zastępczych. Zbieramy drobny sprzęt sportowy, piłki, rolki, hulajnogi, zabawki edukacyjne i gry planszowe. 6 stycznia Trzej Królowie przekażą te dary najbardziej potrzebującym dzieciom naszego miasta z łódzkich domów dziecka i rodzin zastępczych. Jest to grupa ok. 2 500 dzieci.

Proponujemy, aby Orszakową zbiórka darów dla Nowonarodzonego przeprowadzić w parafii w następujący sposób:

  1. Każda łódzka parafia otrzyma pakiet 50-100 szt. toreb Orszakowych (podobnych do Tytki Charytatywnej).
  2. Torby na „Dar dla Nowonarodzonego” będą dostępne w kurii (ul. Ks. I. Skorupki 3) najpóźniej 20 grudnia (możliwe, że już od 17 grudnia).
  3. Prosimy, aby w IV niedzielę adwentu przekazać parafianom w ogłoszeniach duszpasterskich informacją o zbiórce Orszaku Trzech Króli oraz udostępnić chętnym toby na dary.
  4. Parafianie odnoszą torbę z darem dla Nowonarodzonego do swojej parafii składając ją najlepiej przed szopką do 3.01.2022 r.
  5. Bardzo prosimy o dostarczenie przez Księzy toreb z darami w dniach 3-5.01.2022r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (ul. Św. Stanisława Kostki 14). Do czytelni i sąsiednich pomieszczeń.
  6. W Uroczystość Objawienia Pańskiego Trzej Królowie przekażą dary dzieciom z łódzkich domów dziecka i rodzi zastępczych.

Ogromnie prosimy, jeśli jest taka możliwość, aby Ksiądz Proboszcz zechciał wygospodarować przy szopce w swoim kościele choć minimalną przestrzeń, gdzie parafianie mogliby symbolicznie składać swoje dary. Na tym właśnie ma polegać idea Orszaku – wędrujemy z darami do Nowonarodzonego i składamy je tak jak Królowie w stajence.

 

Wszystkie Orszakowe materiały tzn.:

  1. Plakat
  2. Torby na dary dla Nowonarodzonego
  3. Banery reklamowe (tylko dla parafii które zechcą je wyeksponować)
  4. Ulotki

dostępne będą wraz z prasą w Kurii przy ul. Ks. I. Skorupki 3 najpóźniej od dnia 20.12.2021 r. (możliwe, że już od 17 grudnia).

Jeśli pojawi się jakikolwiek problem z transportem darów do Seminarium prosimy o kontakt telefoniczny (505 05 66 04), aby indywidualnie ustalić formę odbioru darów z Parafii.

Wiemy, że w czasie przedświątecznych przygotowań w Parafii nasza akcja wymaga kolejnej, dodatkowej pracy i zaangażowania duszpasterzy, liczymy jednak na życzliwość i pomoc w organizacji tego nietypowego Orszaku. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy Księży, uda nam się zgromadzić wiele darów dla potrzebujących dzieci.

 

Specjalne zaproszenie dla ministrantów!

Wszystkich kandydatów na ministrantów i ministrantów ze szkół podstawowych (pod opieką rodziców) zapraszamy do udziału w Orszaku na ul. Piotrkowskiej w roli pastuszków (stroje przygotowują rodzice). Ministranci w strojach kolędników będą mogli iść na przodzie Orszaku w sektorze VIP, tuż obok żywego wielbłąda. Prosimy o przekazanie tego zaproszenia opiekunom ministrantów. Księży opiekunów ministrantów zainteresowanych tym zaproszeniem prosimy o kontakt telefoniczny (505 05 66 04) w calu odebrania specjalnych wejściówek – identyfikatorów dla ministrantów.

 

Z wyrazami należnego szacunku

 

Konto Parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi: PKO BP SA  nr rachunku; 27 1020 3408 0000 4002 0157 3138